Myofunkcionális fogszabályozó
- Kezdőlap
- HÍREK, ÚJDONSÁGOK
- Myofunkcionális fogszabályozó
Myofunkcionális fogszabályozó
Tudta, hogy a szabálytalan fogazat kialakulásának az első számú oka a szájlégzés? Napjainkban a gyermekek csaknem 80%-a szájlégző, mely fogazati eltérések kialakulásához vezet.
A szabálytalan fogazat csak az esetek elenyésző részében örökletes vagy genetikai eredetű. A valódi okokat a rossz funkciókban (helytelen légzés, nyelés, rágás, beszéd) a kóros izomműködésben, a rossz szokásokban (cumi, ujjszopás, körömrágás, csikorgatás stb.) kell keresnünk.
A helyes légzés az orron keresztül történik: az orron keresztül veszi a gyermek a levegőt, és az orrán keresztül is fújja azt ki. Szájlégzésnek azt nevezzük, amikor valaki a száján keresztül veszi a levegőt.
Fontos tudnia, hogy sok gyermek napközben az orrán keresztül, helyen veszi a levegőt, azonban éjszaka szájlégzővé válik! Lehet, hogy erről ön nem is tud, azonban előbb-utóbb ez a rossz szokás fogazati eltérésekben fog megmutatkozni.
Szájlégzés számos ok miatt is kialakulhat
- olyan esetekben, amikor a gyermeknek nehézséget okoz az orrán keresztül lélegezni: nagy a torok-, vagy az orrmandulája van, orrsövény ferdülés esetén, allergia miatt.
- gyenge orca- és ajakizmok esetén
- ha nagy a gyermek nyelve, amelyet bizonyos betegségek okozhatnak
- cumizás, ujjszopás, stb.
Mandulagyulladás a szájlégzés miatt
Tudta-e, hogy a nagy torokmandulát sokszor pont a szájlégzés okozza? A szájlégzés során ugyanis hideg levegő, illetve rengeteg baktérium kerül be a szervezetbe, így a torokmandulák túlműködnek, hogy védjék a szervezetet; emiatt a méretük megnő. Ez tehát egy ördögi kör!
Hogyan néz ki egy szájlégző gyermek arca?
- hosszúkás arc, hosszú áll
- kicsi állcsont
- megfeszülő áll
- lefelé konyuló ajak
- nyitott szájtartás
- fáradt, karikás szemek
- előreeső vállak (helytelen testtartás)
A szájlégzés hatása az általános egészségre
- magas vérnyomás
- asthma!
- alvászavarok, hyperaktivitás
- tanulási, koncentrálási problémák
- gyakoribb légúti fertőzések
A megfelelő nyelés fontossága
Lehet rosszul nyelni? Vajon az ön gyermeke hogy nyel?
A nyelvnek nyelés közben a szájpadlásra kell felfeküdnie egy pici hátrafelé mozgással. Ha jól nyelünk, azt a külső szemlélő nem veszi észre, mert az arc- és ajakizmok ilyenkor mozdulatlanok, az alsó állcsont sem mozog. Ha látszik, ahogy gyermeke nyel, az figyelemfelhívó kell legyen. Különösen jellemző a ráncos áll és a száj körüli izmok aktivitása.
A nyelv bárhol kibújhat a fogak között torzítva a fogívet. Ha csak nekinyomódik a fogaknak, akkor a belülről kifelé ható nyomás következtében rések alakulnak ki a fogak között.
A legkárosabb rossz szokás az ujjszopás. Torztja a fogíveket, szájlégzésre szoktat, rossz nyelvpozíciót és nyelést alakít ki. Ne hagyja!
Korai felismerés
Fontos a mielőbbi felismerés és kezelés. A myofunkcionális terápia elkezdésének ideális időpontja a 6-8 éves kor. Ha időben (már tej- és vegyes fogazatban) beavatkozunk, jó irányba terelhetjük az arcfejlődést, helyet biztosítva a majdan kinövő maradó fogak számára. Az eredmény szépségben mérhető. Már tejfogazatban nézesse meg gyermekét!
Ha nem biztos benne, hogy gyermeke szájlégző-e, illetve van-e valamilyen kóros szokása (rossz nyelés például), hozza el még időben gyermekét hozzánk. Ha elváltozást tapasztal, semmiképp ne várjon a maradó fogazatig! Így elkerülheti a szabályozási célból végzett foghúzásokat.
Myofunkcionális fogszabályozó készülékek
Ezek a fogszabályozó készülékek puha, gumiszerű anyagból készülnek, a szájból kivehetőek, tehát nem kell állandóan hordani. Viseletük kényelmes, és ami a legfontosabb: helyes nyelvtartásra, légzésre és nyelésre szoktatja a gyermeket, így alakítja ki a szabályos fogazatot. A szervezet így a saját izmainak az erejével hat a fogakra, tehát nem jelent számára extra terhelést!
Gondoljon bele: egy rögzített, fix fogszabályozó készülék nagy erőkkel dolgozik, melyek hosszú távon kárt okozhatnak a fogak gyökereiben. Hosszú távon sajnos önmagában a fix fogszabályozó készülék nem elegendő, ugyanis ha nem szokik le a gyermek a nem megfelelő légzésről, nyelésről, a fix készülék levétele után a fogak elkezdenek visszavándorolni a régi helyükre, az eredmény nem lesz stabil!
A myofunkcionális készülékek esetén ilyen nem fordulhat elő, hiszen a helyes szokások kialakításával megszűnik az ok, ami az elváltozást okozta.
Hogyan kell használni ezeket a készülékeket?
Fontos hangsúlyozni, hogy ezek a készülékek nem éjszaki fogszabályozók! Napközben 1-2 órát kell hordani, minden nap, továbbá egész éjszaka. A 2 órás viselést több részletben is lehet teljesíteni egy nap folyamán.
Szabályos fogazat a tejfogazatban = szabályos fogazat a maradó fogazatban?
Ez sajnos nem feltétlenül igaz. Ha gyermekének még csak tejfogai vannak, és azok szabályosan, rések nélkül vannak a szájában, hozza el egy kivizsgálásra!
Gondoljon bele: a tejfogazatban 20 pici fog található, míg a felnőtt, maradó fogazatban 32 fog található. Ezt érdemes megfontolni, hiszen így érthető, hogy miért is nem fognak elférni a maradó fogak ebben az esetben.
Az alábbi képen láthatja ezt a szituációt: a tejmetszők mögött már elkezdtek kibújni a maradó metszőfogak, melyek jóval nagyobb méretűek mint a tejfogak!
Hírek
- A fogorvosnak nem csak a szájban kell tisztán látnia
- Mi a PRF?
- A gyulladt íny is szívbetegséget okozhat
- A kardiovaszkuláris rizikóbecslés jelentősége
- Funkcionális állapotfelmérés és konzultáció
- Myofunkcionális fogszabályozó
- Amalgám fogtömés eltávolítás, nehézfém terhelés
- Bemutatjuk a ProlacScant
- A helyes szájápolás fontossága
- Fogbarát gyógynövények
- Megelőzhető a fogszuvasodás?
- Fémallergia a fogászatban
- Fogászat kismamáknak
- Mi az a biorezonancia?