Szájsebészet
“Rettenetes élményben volt részem a napokban! Szájsebészetre kellett mennem, ahol kivésték a fogamat!” A Cakó Klinikán rendelőjét felkereső páciensek biztosan nem így számolnak be az elvégzett ambuláns szájsebészeti műtétről.
Az áttörésben visszamaradt bölcsességfogak eltávolítása, a resectiós műtétek (gyökércsúcs-amputáció) elvégzése, a letört, betört fogak eltávolítása vagy bizonyos szájnyálkahártya elváltozások sebészi kezelése a Cakó Klinikán gyorsan és fájdalommentesen történik. A szájsebészeti vésés nálunk a múlté: a legkorszerűbb sebészi fúrók segítségével kíméletesen kezeljük pácienseinket.
Mikor van szükség szájsebészeti műtétre?
Az elhanyagolt szuvas fog és környezetének megbetegedése gyakran ahhoz vezet, hogy már csak eltávolítani lehet a fogat. Az elhalt fogon keresztül a fertőzés ráterjed a gyökércsúcsra, a környező csontokra, gyulladást okozva ezzel. Következtében a fog körüli szövetek megduzzadnak, fellazulnak, a fog mozgathatóvá válik, érintésre fájdalmas. A gyulladás következményeként előfordulhat láz és hidegrázás is. A felső fogak körüli gyulladásból arcüreggyulladás is kialakulhat.
A fog eltávolítása szükségessé válhat, ha krónikus gyulladást tart fenn (gócos fog). Ebben az esetben a gyökércsúcs körül tályog látható az elkészített röntgenen. Néhány esetben ép fogakat is el kell távolítani, pl. fogszabályozás céljából a kisőrlőt, vagy a panaszt okozó beékelt bölcsességfogat vagy szemfogat, illetve a fogpótlás tervezésekor akadályt jelentő rosszul nőtt fogat, vagy a nagyon mozgó fogat.
Műtét előtti teendők
A fogeltávolítást minden esetben alapos vizsgálat előzi meg. A vizsgálatot megtapintással, kopogtatással végezzük.
Feltétlenül szükséges a viziográfos röntgen vizsgálat elvégzése a beavatkozás előtt. Az elkészített röntgenfelvételen látni lehet, hogy egyszerű foghúzásra, vagy műtéti fogeltávolításra lesz-e szükség. A beavatkozást mindkét esetben azonnal el tudjuk végezni, mert a szájsebész szakorvos és a szájsebészeti műtő is helyben rendelkezésre áll.
A műtét előtt célszerű étkezni, mert az érzéstelenítő injekció beadása után a páciens nem ehet, amíg a zsibbadás el nem múlik.
Hírek
A fogorvosnak nem csak a szájban kell tisztán látnia
A gyulladt íny is szívbetegséget okozhat