A helyes szájápolás fontossága
- Kezdőlap
- HÍREK, ÚJDONSÁGOK
- A helyes szájápolás fontossága
A helyes szájápolás fontossága
Napjainkban az emberek még mindig kevés figyelmet fordítanak a szájhigiéniára, pedig ez a fogászati elváltozások megelőzésének alapja.
A jó szájhigiénia fenntartásához a naponta legalább kétszer végzett fogmosás mellett, a rendszeres fogászati ellenőrzés is elengedhetetlen. Sokan nem fektetnek nagy hangsúlyt egyetlen szuvas fogra, inkább csak legyintenek egyet, mert amíg nem fáj, addig nem lehet nagy probléma. Pedig egyetlen szuvas foggal is rengeteg negatív folyamat indulhat el a szervezetben. A fogaink állapota bizonyítottan hatással van az egészségi állapotunkra.
Fontos megjegyezni, hogy egy kisebb szuvasodást könnyebb ellátni, azonban, ha elhanyagoljuk, a fog szuvasodása tovább halad, nagyobb probléma is kialakulhat. Akár a fog gyökérkezelése, eltávolítása is szükségessé válhat.
Soha nem késő elkezdeni a helyes szájápolást, illetve megtanítani gyermekeinket is a fogápolás fontosságára. Jelen cikkünkben elsősorban a helyes fogmosás technikájára szeretnénk felhívni a figyelmet.
Ön tudja, hogyan kell helyesen ápolni a fogait?
Egy közelmúltbeli felmérés szerint Magyarország népességének csupán 1,7%-a felel meg az elvárható szájhigiéniás követelményeknek. Akár csak az autóvezetést, úgy a helyes fogápolást is meg kell tanulni és el kell sajátítani. A fogmosás elsődleges célja, hogy annyi lerakódást távolítsunk el a fogakról amennyi csak lehetséges.
A naponta legalább kétszeri fogmosás a legbiztosabb módszer az egészséges fogak megőrzésére. A megfelelő tisztítóhatás eléréséhez legalább 2 percig szükséges tisztítani a fogakat. A fogkefe fejét a fognyakra helyezzük úgy, hogy a sörték végei az íny felé nézzenek. Körkörösen mozgatjuk a fogkefét a fogon, ezáltal fellazítjuk a lepedéket, majd az ínytől távolodó, „söprögető” mozdulatokkal távolítjuk el.
Milyen eszközöket használjunk a helyes fogápoláshoz?
Használjunk közepes keménységű (medium) sörtéjű fogkefét, mert a túlságosan lágy (soft) nem alkalmasak a megfelelő tisztításra. Ne használjunk kemény (hard) sörtéjű fogkefét, mert ezzel hosszútávon kikoptathatjuk a fogainkat.
Elsősorban elektromos fogkefe használatát javasoljuk, melynek kör alakú feje van, és körkörös mozgást végez. A forgás leáll, ha túl erősen nyomjuk a fogkefét a fogfelszínhez, továbbá akkor is jelez a készülék, ha lejárt az optimális fogmosási idő. Használata egyszerű, felhasználóbarát, a fogakat hatékonyan tisztítja. Az elektromos fogkeféhez többféle fej kapható.
Mind a manuális fogkefét, mind az elektromos fogkefe fejét rendszeresen, kb. 3 havonta cserélni kell!
Fordítsunk külön figyelmet a megfelelő fogkrém kiválasztására is. Panasz, pl. fognyaki érzékenység esetén különböző szenzitív fogkrémeket választhatunk.
Amennyiben bármilyen kérdése merült fel a helyes szájápolással kapcsolatban, akkor keressen fel bátran minket!
Hírek
- A fogorvosnak nem csak a szájban kell tisztán látnia
- Mi a PRF?
- A gyulladt íny is szívbetegséget okozhat
- A kardiovaszkuláris rizikóbecslés jelentősége
- Funkcionális állapotfelmérés és konzultáció
- Myofunkcionális fogszabályozó
- Amalgám fogtömés eltávolítás, nehézfém terhelés
- Bemutatjuk a ProlacScant
- A helyes szájápolás fontossága
- Fogbarát gyógynövények
- Megelőzhető a fogszuvasodás?
- Fémallergia a fogászatban
- Fogászat kismamáknak
- Mi az a biorezonancia?